Dovolenka

Dovolenka a oddych

Po našom krásnom Slovensku sa dá túlať celé dni a stále máte pocit, že ešte všetko neprešli a ani zďaleka nevideli. Ak sa rozhodnete oddychovať a rozhodnete sa pre dovolenku na Slovensku, určite prežijete nezabudnuteľné zážitky v našom krásnom kraji. Do pozornosti treba dať dedinky, osady, samolty na Severnom Slovensku, konkrétne, oblasti horných Kysúc. Je to kraj s nádhernou prírodou, kde doliny sa zdajú byť hlboké, stráne strmé a vrchy vysoké. Tam turistické tabule pričasto nenájdete, za to v domčekoch, ktoré stoja neraz až pri samom hrebeni hôr panuje vždy dobrá nálada a ľudia v nich sú prajní a pohostinní nielen medzi sebou ale aj k turistom, ktorí tadiaľ práve prechádzajú. Ľudia sú tam usmiati a akoby stále mali čas. V horách sú ľudia viac odkázaní sami na seba, a možno preto sú zvyknutí navzájom si pomáhať.

Okolité lúky posiate púpavami svedčia o práci ľudí, ktorí tu neúprosne zápasia s okolitou horou holými rukami o chlieb svoj každodenný. Ako čas plynul, tamojší muži museli čoraz častejšie za týmto chlebom chodiť do sveta. Šikovní obyvatelia tamojších osád zo salašov najskôr postavili domy, všetci spolu obrobili zem, obriadili políčka a nimi postavené ploty dávali jasne na známosť, že tu človek natrvalo zavítal.

Dovolenka na horách

Zimy na Kysuciach sú tuhé a dlhé a letá krásne, ale krátke. Čo sa dá prirovnať k názoru, že leto je na Kysuciach iba zima namaľovaná nazeleno. Podnebie je drsné. Jednak je to tým, že Kysuce ležia respektívne ich niektoré obce, v značnej nadmorskej výške, ďalej aj tým, že sú tam vysoké hory a studený severný vietor. Aj napriek chladnému podnebiu vyzerajú Kysuce koncom jari ako rozkvitnutá záhrada.

Kysuce

Ak chcete zažiť obdobie na Severe Kysúc, kedy sa stromy zazelenajú, tamojšie lúky pokryjú žlté koberce z púpav, kríky okolo ciest si oblečú šaty z nádherných kvetov a Vaše uši naplní spev vtákov a bzukot včiel, určite ich navštívte, Či už v rámci dovolenky, dovolenkového obdibia, alebo len tak si urobte výlet na toto čarokrásne miesto,a nebudete sklamaní. Prajeme veľa nezabudnuteľných zážitkov pri potulkách kysuckými dedinkami a okolitou prírodou!