Nezařazené

Pestujeme microgreens: vhodné a nevhodné osvetlenie

Mikrobylinky začali byť pomerne populárne aj u nás. ja ich pestujem už niekoľko rokov a môžem zodpovedne povedať, že v rámci zdravotného hľadiska ide o ozajstný zázrak. Rozhodujúcim faktorom pri ich pestovaní je jedna vec, a to správne osvetlenie.
Bylinky v plastových nádobách pod umelým osvetlením.jpg

Čo sú tieto malé zázraky

Kým sa dostanem k tomu, ako a prečo mikro bylinky správne osvetliť, nemôžem vám aspoň zopár slovami povedať, čo tieto malé zázraky vlastne sú. Ide o mladé rastlinky, ktoré skonzumujete v čase, keď im narastú dva prvé lístky. Sú plné vitamínov, živín a minerálov a navyše v zime, kedy je väčšina zeleniny dovážaná zďaleka a striekaná rôznymi svinstvami, sú tieto rastlinky výborným a zdravým zdrojom potrebných živín pre vaše telo.

Musia rásť pod umelým svetlom

Bylinky vám síce vyrastú aj na parapetnej doske, no nebudú tak dokonalé a celý proces bude trvať podstatne dlhšie. Vo všeobecnosti by sa preto mali pestovať pod svetlom umelým. To si viete nastaviť tak, aby mali rastlinky dostatok svetla aj v zime, kedy vonku svetlo až tak dlho nesvieti.

Výber správnej žiarovky je rozhodujúci

Tak, a poďme k tomu osvetleniu. Ak nechcete vyhadzovať peniaze za špeciálne žiarovky určené na pestovanie rastlín, pomôžte si obyčajnými LED žiarovkami. Majú tie isté vlastnosti, ak nie ešte lepšie.
Mladé rastlinky rastú v hline.jpg

  • LEDky nevyžarujú žiadne teplo, takže nemôžu rastlinky poškodiť alebo vytvárať príliš teplé prostredie, ktoré by mohli narušiť ich rast.
  • Svetlo je stále a rovnomerné, takže máte istotu, že sa dostane ku všetkým drobným rastlinkám.
  • LED žiarovkysú nesmierne úsporné, čo určite oceníte, keďže microgreens potrebujú minimálne osem hodín denne. Ideálna doma je však až dvanásť hodín. Pri obyčajnej žiarovke, by sa tieto časy pekne odzrkadlili na vašich účtoch za elektrinu.
  • Žiarovky sú vhodné aj preto, lebo dokážu výborne imitovať denné svetlo. Rastlinky teda budú mať pocit, že sa nedeje nič neprirodzené.